Чому зараз так багато ампутацій у наших військових?
На це є декілька причин. Перша (найпоширеніша) - компартмент-синдром, або синдром стиснення м'язів.
Простими словами - в кінцівці стає занадто багато крові та продуктів обміну і вони вражають м'язи та нерви.
Чому так відбувається?
Тому що побратими закручують турнікет "до зупинки кровотечі", а не на максимум. Як наслідок венозний відтік крові припиняється, а артеріальна продовжує потрапляти в кінцівку, хоч і в меншому об'ємі.
Чому апутують?
Масштабне пошкождення м'язів та порушення кровообігу призводить до накопичення в кінцівці шкідливих продуктів обміну речовин, які можуть потрапити в нирки і спричинити ниркову недостатність. За неофіційною статистикою зараз компартмент-синдром є причиною майже 90% ампутацій на госпітальному етапі.
Друга причина - відсутність конверсії турнікету. Одразу скажу, що конверсію (заміну або переміщення) турнікету мають робити лише ті, хто вміє це робити. Зазвичай, це як мінімум бойовий медик.
Ми маємо накладати турнікет якомога вище по кінцівці, коли не можемо визначити місце поранення, поранень багато, або треба все зробити швидко (під вогнем). Тоді турнікет накладаємо максимально близько до тіла. Якщо ж джерело кровотечі чітко візуалізується - можна накласти турнікет на 5-8 см вище поранення, але не на суглоб. Також в зоні тактичних умов (TFC) або при евакуації можна зробити переоцінку, і замінити накладений максимально високо турнікет на нижчий, тампонаду чи/та засіб тиску.
Приклад 1: боєць отримав поранення в ногу в районі гомілки, що при переоцінці дозволило б накласти турнікет набагато нижче. Але турнікет був накладений максимально високо і знаходився на кінцівці понад 6 годин, тому ногу повністю ампутували.
Приклад 2: інший боєць отримав уламкове поранення м'яких тканин плеча. Це значить що можна спробувати виконати тампонаду поранення, і потім послабити турнікет (про послаблення і як його правильно робити це окрема та важлива історія, бо турнікет НЕ МОЖНА просто розкрутити або зняти!). Але турнікет був накладений максимально високо, і також знаходився на кінцівці понад 6 годин, не був замінений на інший засіб зупинки кровотечі, тож руку ампутували.
Алгоритм дій має бути приблизно такий:
Накладання турнікета та фіксація часу - Інспекція - Конверсія турнікету.
Трошки перепрацював матеріал Дяді Жана.
Хлопці та дівчата, будь ласка зверніть увагу на цей текст. Поговорить з особовим складом та переконайтеся, що всі ваші розуміють важливість цього моменту.
Попросіть ваших медиків ще раз провести зайняття з особовим складом.
P.S. Бували випадки компартмент-синдрома і через одну годину після накладання турнікету, тому необхідно розуміти як правильно накладати турнікет, фіксувати час накладення та робити конверсію.
Поширте цей пост, будь ласка.
Американський піхотинець