Нечувані пристрасті - підсумки першого дня "керованої гнучкості обмінного курсу"
9.59. Вулиці Києва оговтуються від пермаментних заторів, банкіри займають робочі місця. Працівники НБУ тривожно спостерігають за таблом, що демонструє ситуацію на міжбанку.
Вчора надвечір НБУ провів терміновий брифінг, де оголосив про зміну дизайну курсової політики. Більше ніякого фіксованого курсу, що був запроваджений 24 лютого, у перший день повномасштабного вторгнення. Відтепер банки продаватимуть і купуватимуть валюту за своїми курсами, а НБУ буде не допускати суттєвих коливань.
Стурбовані українці вже пообходили обмінники, хтось істерично запасся наперед, хтось не побачивши суттєвих коливань пішов додому.
10.00. Міжбанківський ринок вперше оживає від 24 лютого. Проте головні гравці ще не поспішають робити кроків - вони хочуть побачити що буде робити НБУ. Проходить 30 хвилин - заявок на купівлю мало, при цьому дуже багато заявок на продаж, що збиває курс униз. Головний продавець - НБУ.
Відчуваючи жагу до дешевих доларів, кількість заявок на купівлю зростає наче на дріжджах. 50 мільйонів... 100 мільйонів... 150 мільйонів. Вже станом на 14.00 обсяг заявок - 380 мільйонів доларів. Це більше, аніж сумарно за деякі тижні повномасштабного вторгнення.
Проте, НБУ не втрачає залізну хватку. Він все ще закидує ринок заявками по 36.6 гривень за долар. Імпортери користуються моментом, скупляючи валюту.
15.00. Обсяг операцій на ринку перевищує 460 мільйонів. Основний пік пройдено, під кінець на ринок починає виходити "Приват" і "ПУМБ".
Попри шалений попит і тиск, НБУ втримав удар. Офіційний курс на наступний день за підсумком торгів зріс на декілька копійок, до 36.59. Проте за день було спалено обсяги ЗВР, що раніше спалювалися за 3-6 днів найтривожніших торгів.
Але, ЗВР власне й існують для покриття таких коливань. Ринку треба було дати сигнал, що в України є ресурси для дотримання валютного коридору і недопущення паніки. В цей період гнучкого курсу ми вступаємо із великими запасами "жиру", на відміну від попередніх (коли НБУ не мав відповідний обсяг резервів) 2008, 2014 та 2015 років. Відтак, різкої девальвації не буде. У перший період взагалі може відбутися незначна ревальвація для нівелювання всіх панічних настроїв.
Наразі, низьким курсом скористаються імпортери, які закуплять валюту. Коли ж Україна переживатиме сезон експорту, НБУ буде підвищувати курс, щоб створити стимули для експортерів для продажу іноземної валюти.
Будемо і далі спостерігати за гостросюжетною валютною сагою. Тепер чекатимемо на дані про обсяг валютних інтервенцій цього тижня від НБУ - там вже можна буде точніший і детальніший аналіз зробити.
А щоб не вестися на гучні заголовки про "долар по 50" і вміти самостійно аналізувати новини, долучайся до курсу "Фінансова грамотність Українця" від Школи Останнього Капіталіста: ostkap.school/
Донатимо 36й бригаді: t.me/OstanniyCapitalist/30081
@OstanniyCapitalist