"Вона втекла з України. Чи може вона залишитись в Канаді?" Один із найпопулярніших медіа-ресурсів Канади - Maclean’s піднімає проблему, з якою стикаються, мабуть, десятки (якщо не сотні) тисяч новоприбулих українців, які через війну були змушені тікати з України.
Це проблема невизначеності майбутнього у Канаді, яка надала тимчасовий прихисток українцям, в надії, що тих перших трьох років праці та проживання вистачить, щоб Україна перемогла у війні та щоб люди мали куди повернутись.
Однак, зараз багато хто з тих, хто прибув до Канади у 2022-2023 роках, ставить собі запитання "А що далі?". Війна триває, Росія не спиняє своїх потуг знищити Україну та все українське, зруйновані оселі та міста ще довго будуть пустками, а тимчасовий статус українців у Канаді не дає шансу багатьом визначитись зі своїм майбутнім.
Канада - країна збудована іммігрантам. Ця країна щороку приймає 400-500 тисяч нових іммігрантів, надаючи їм статус постійних резидентів (ПР) через понад сотню різних програм, включаючи економічну імміграцію, бізнес-імміграцію, програми возз'єднання сімей та надання притулків біженцям.
Оскільки українці не визнані традиційними біженцями, мають право тільки на тимчасове проживання та роботу в Канаді, абсолютна більшість не має близьких канадських родичів та не має капіталу на сотні тисяч доларів для купівлі бізнесу, то більшість людей стикається з проблемою кваліфікуватись на критерії економічних імміграційних програм.
Програми економічної імміграції до Канади (для тих, хто вже в Канаді) вимагають комбінації різних факторів, як-от:
- постійної роботи в Канаді,
- часто наявності канадського стажу роботи 6-9-12 місяців,
- деколи попереднього підтвердженого досвіду роботи до Канади,
- відповідного рівня англійської чи французької мови,
- у деяких випадках, навіть певної професії,
- оцінки української освіти,
- деколи відповідного рівня зарплати та
- навіть вимоги мати певні кошти на банківському рахунку та інших вимог.
Деякі програми вимагають усіх цих факторів, а деякі - тільки комбінацію кількох. Деякі провінції Канади пішли назустріч українцям та спростили деякі програми імміграції.
Наприкінці повідомлення буде посилання на програми економічної імміграції.
Ті, хто уважно ознайомиться з умовами програм імміграцій або самі або за допомогою ліцензованих консультантів, зможуть знайти свою стратегію і крок-за кроком просуватись до отримання статусу постійного резидента. Якщо людина бачить, що відповідає або доволі легко може відповідати нескладним критеріям через півроку чи рік, то вони розуміють, що їх чекає.
Однак, що робити, якщо люди не готові зараз чи у найближчому майбутньому кваліфікуватись на жодну з програм імміграції? Що ж робити, якщо доступні програми не відповідають ні рівню роботи, ні кількості грошей на банківському рахунку?
Багато українців з цієї останньої, вимушеної хвилі імміграції працюють на, так званих, "роботах на виживання" (survival jobs), зарплати від яких заледве вистачає на прогодування сім'ї та оренду житла. Часто люди не володіють жодною з офіційних мов Канади на рівні достаньому для імміграції. Вони неначе у замкнутому колі: вчити мову ніколи, бо треба працювати, щоб було за що жити.
В такій ситуації, хтось в пошуках виходу кидається у різні крайнощі. Одні залишають все на самотік: "буду в Канаді стільки, скільки зможу. А закінчиться легальний статус, то буду нелегалом або поїду геть". Інші плекають надії, що канадський уряд змилосердиться і подарує усім українцям право на постійне проживання в Канаді просто тому, що вони тут є. А ще хтось сподівається на якусь майбутню спрощену програму від уряду.
Ще інші попадаються на маркетинговий гачок деяких не дуже чесних посередників, які продають направо і наліво, так звану, "гуманітарну програму" як можливе рішення для тих, хто не може швидко почати процес імміграції всередині Канади.