В 2018 році Мінюст Сполучених Штатів в результаті фактично спецоперації заарештував українця в Південній Кореї. Тут же дуже швидко(як для таких справ) була проведена екстрадиційна процедура і з Кореї українця передали в США. В аеропорті на нього вже чекали агенти ФБР і зокрема спецагент Джон Стронг. Стронг не простий спецагент, він був заступником директору Criminal Justice Information Services Division у Західній Вірджинії. Це такий інформаційний центр у ФБР, створений в 1992 в результаті реформи ФБР. ФБР пізніше отримали доступ до електронних носіїв українця і зламала їх, ніяке шифрування не допомогло. ФБР, кажуть, в таких речах кращі у світі. Мінюст США відразу вийшов з прес-релізом про екстрадицію.
Кого так ловили та чекали? Хто це такий цікавий? Якийсь державний службовець? Юрист олігарха? Російський агент?
Ноуп. Ви взагалі не знаєте цю людину і навряд чи в принципі про неї чули хоч раз. Це Олександр Мусієнко з Одеси. Він був організатором системи вербування, контролю та використання грошових мулів, або, як їх називають у нас, дропів. Ага тих самих, заради яких у нас вводять обмеження на п2п перекази.
В 2021 році суд в США засудив Олександра Мусієнка на 87 місяців тюрми та присудив йому 97 000 доларів штрафу. Мусієнко пішов на угоду за слідством і визнав якісь епізоди в 2012 році на суму в 2,7 мільйона баксів. Інше довести не змогли.
Мусієнко скоїв декілька помилок. Він звісно сам не був кіберзлочинцем, нічого сам не крав та не ламав. Тільки оперував дропами. Але. По-перше він наймав дропів у США, а це прям дуже ризикова діяльність. По-друге він діяв в декількох штатах, а це сходу справа ФБР при будь-яких обсягах помивки. По-трете Мусієнко не дуже дивися, чиї він там бабки мив, а кіберзлочинці ламали ні тільки фізосіб, а і якісь корпорації, про які Мінюст пише, але не вказує, які саме. Думаю саме корпорації і нанили ФБР.
З грошовими мулами або дропами боряться по всьому світу, бо це як епідемія накрило весь світ. Європол, Інтерпол та ФБР проводять масштабні операції, але проблему це не вирішує. Навпаки сітки дропів стають все більш масштабними.
Так в 2016 році Європол провів масштабну операцію по перехопленню операторів грошових мулів. Це була перша така масштабна акція – десяток європейських країн і їх правоохоронні органи, 70 банків, які передали інформацію, і 198 арештованих людей, з яких половина операторів дропів(давайте називати їх дроповодами). Європол навіть відкрив у Румунії мобільний центр з підтримки операції. Всі схеми і всі сітки дроповодів були вивчені, як і механізми залучення та вербування дропів, було проведено три засідання в Гаазі аби підсумувати досвід. Банкам передали всю інформацію про те, як злочинці обходять процедури ідентифікації клієнтів.
Мені жеж постійно кажуть що достатньо вивчити, як саме діють дроповоди, і все це можна легко обмежити за допомогою певних правил. Ну і що, як там в ЄС?
Операція в 2016 була успішною. Ну як успішною. Когось посадили. Тепер такі операції, які проводять десь раз на рік, ПРОСТО НУМЕРУЮТЬ. Я не жартую. Так у 2023 була проведена європейська операція «Грошові Мули» яку тепер називають European Money Mule Action(ЕММА) за номером 9. 2023 – 2016 повинно були бути 7, але проводять частіше ніж раз на рік. Тому 9.
І що там під час цієї операції в 2023 році? Обсяги як змінилися?
Виросли щонайменше в ДЕСЯТЬ разів. Вже 26 країн. 1013 заарештованих. 10 000 дропів. 474 дроповода. 2 800 банків та фінкомпаній на чолі з Європейською Банківської Асоціацією. А також криптобіржі, онлайн провайдери, приватні розслідувачі, компанії які проводять грошові перекази і зокрема Tripadvisor.
Знаєте яку суму відслідили? 100 мільйонів євро всього. І ще на 30 не дали провести операцій. В обсягах бабок які миє Ндрангета, наприклад, просто смішно. Але Ндрангета миє по-різному. Але і в обсягах від кіберзлочинів в ЄС загалом (оцінюється в декілька мільярдів євро на рік) таке. Навіть в обсягах нелегального грального ринку(90% це онлайн-ігорка) у тільки, наприклад, у Франції не дуже вражає, бо там 1,5 мільярда євро на рік.