Насправді, з людьми в Швейцарії у мене було все нормально. Ну, наскільки це можливо при мовному бар'єрі та при тому, що більшість приїжджих кажуть, що швейцарці не проявляють бажання встановлювати з ними зв'язки та спілкуватись. Тобто середньостатистичне ставлення - ігнорування, але без недоброзичливості. Зверхнє ставлення буває, але люди бувають різні. І відвертий расизм буває, але, знову ж, це, скоріше, неприємні винятки. Буває і чудове ставлення.
Проблема не стільки в людях, скільки в законах. От просто порівняй правила відкриття бізнесу для людей з ЄС (www.kmu.admin.ch/kmu/en/home/concrete-know-how/setting-up-sme/starting-business/foreign-national/nationals-eu-efta.html) та не з ЄС (www.kmu.admin.ch/kmu/en/home/concrete-know-how/setting-up-sme/starting-business/foreign-national/citizen-of-third-state.html). Мені також представник економічного офісу (Amt für Wirtschaft) сказав, що: "ти не європеєць, у тебе немає права на статус ANobAG (Arbeitnehmende ohne beitragspflichtige/n Arbeitgeber/in, робота зі Швейцарії на фірму за кордоном)". Плюс оця різниця у тимчасових пермітах - на 5 років у європейців і на 1 рік у інших.
А с законами така штука, що їх неможливо зробити чітко зрозумілими і при цьому працюючими. Саме через це існують судді, юристи та інші з роботою по інтерпретації законів.
Я чув, що в Канаді правила часто можуть бути жорсткими, але на практиці їх абсолютного дотримання не вимагають, що ця жорсткість - вона більше як резерв про всяк випадок. В Швейцарії же - дуже багато всього зарегульовано. Ось, наприклад, влада нещодавно вирішила дозволити бізнесам працювати магазинам до 12 неділь (вихідних днів) на рік (www.swissinfo.ch/eng/life-aging/council-of-states-committee-wants-to-allow-up-to-twelve-sunday-sales/87783663). Замість того, щоб давати бізнесам самим працювати так, як вони хочуть, при цьому надаючи працівникам бізнесів можливість оскаржувати, якщо вимоги роботодавця виходять за межі домовленостей. І при цьому всі ці правила повинні виконуватись точно.
Є такий жарт: "В Італії все можливо, але нічого не працює. В Швейцарії все працює, але нічого не можливо". Бюрократи не будуть трактувати закони на твою користь. Бо трактувати - то розумова напруга, а в бюрократи йдуть не ті, хто хоче працювати головою. Бюрократи будуть перевіряти твою відповідність буквально. Burden of proof буде на тобі, а не на них.
Оскільки у не-європейців прав прямо на рівні законодавства менше, то нерівність ставлення буде випливати прямо з цього.